6.2.2019

Zázračné účinky vitamínu C

 

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré vo veľmi malých množstvách, ale nevyhnutne potrebuje náš organizmus pre svoju existenciu a normálne fungovanie. Náš organizmus ich nedokáže sám syntetizovať a preto ich musí prijímať v potrave. Poznáme 13 vitamínov. Rozdeľujeme ich na vitamíny rozpustné vo vode, kde patrí aj vitamín C (kyselina askorbová), ktoré sa rýchlejšie vyplavujú z tela a vitamíny rozpustné v tukoch, ktorých zásoby si telo uchováva dni, niekedy mesiace.

Prečo je vitamín C taký dôležitý pre správnu funkciu nášho tela?

Vitamín C patrí medzi úplne základné látky v ľudskom tele a náš život bez neho nie je možný. Zúčastňuje sa tisícov biochemických procesov. Vitamínom C sa nedá predávkovať a môžeme si vďaka nemu dokonca aj vyliečiť niektoré ochorenia. Ako antioxidant obmedzuje činnosť voľných radikálov, ktoré sú jednou z príčin starnutia.

Vitamín C sa podieľa na tvorbe a oprave kolagénu, čiže od neho závisí spevňovanie, regenerácia a rast srdcovo-cievneho systému, svalov, šliach, kĺbov a kostí. Podieľa sa na práci neurotransmiterov, čiže aj na koordinácii pohybov. Umožňuje prácu buniek aj pri nedostatku kyslíka. Zdravo zvyšuje odolnosť voči fyzickej záťaži a bolesti. Ak je dostatok vitamínu C pred tréningom u športovcov, mikropoškodenia svalov (a teda aj svalovica) sú miernejšie. Vitamín C chráni kožu pred slnečným žiarením. Nedostatok spôsobuje suchú ochabnutú pokožku, poklesnutie kontúr pleti, predčasný vznik vrások. Dôležitý je tiež pre stav našich nechtov a vlasov.

V akých obdobiach a v akom veku by sme mali príjem tohto vitamínu zvýšiť?

V každej stresovej situácii a pri každom oslabení. Ženy v tehotenstve, lebo prežívajú fyziologický stres a k tomu plod spotrebúva vitamín C na svoj rast. Po pôrode kvôli regenerácii a zvládnutiu stresu zo starostlivosti o dieťa. Deti majú oproti dospelým výraznejšiu spotrebu (v pomere k hmotnosti), pretože rastú. Starí ľudia majú oslabenú schopnosť príjmu vitamínov a často sa na ich vitamínové potreby zabúda.

Ako sa prejaví nedostatok vitamínu C v tele človeka?

Postupné upadanie vitality, oslabenie imunity, náchylnosť na infekcie, pomalé hojenie rán, problémy s ďasnami, zvýšená krvácavosť, oslabenie šliach, kĺbov, kostí a srdcovocievneho systému. Syndróm chronickej únavy, alergie s suchá pokožka.

Nezabudnite, najdôležitejšia je prevencia, preto je dôležité jesť veľa ovocia a zeleniny, s vysokým obsahom vitamínu C, ideálne z vašej záhrady alebo z overeného zdroja. Človek je odkázaní na príjem vitamínu C v strave. Odporúčame šípky, rakytník, ríbezle, čerešne, jahody, červený melón, jablká, paradajky, papriku, listovú zeleninu a špenát.

Podľa oficiálnych správ WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) v súčasnosti v bežnom prostredí chýba každému z nás v bežne dostupnej strave 50% vitamínov a 60% minerálov. Je to tiež jedna z príčin, prečo ľudia a hlavne deti stále častejšie majú zníženú imunitu a trpia civilizačnými chorobami. Preto je dôležité dodávať telu vitamíny tiež vo forme výživových doplnkov.

 Z našich TIENS výživových doplnkov, ktoré obsahujú vitamín C, vám môžeme odporučiť Spirulinu, Fizzy Trojnásobný horčík s výťažkom z bazalky, Dvojitú celulózu, Ikan a Kardi Olej z krillu a rakytníka rešetliakovitého.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *