V čínskej tradícii a kultúre hrá významnú rolu symbolika. Symboly Číňana doprevádzajú celým jeho životom, od narodenia až po smrť. Svet symbolov nám tiež umožňuje lepšie pochopiť čínsku povahu.
Čínska tradícia a jej prepojenie so symbolizmom siaha až ďaleko do hlbokej minulosti. Číňania dodnes venujú symbolom značnú pozornosť. Nadšene nakupujú talizmany a všemožné amulety, ktoré im majú priniesť šťastie, prosperitu a ochranu proti nečistým silám.
Podľa Číňanov symboly, spolu s ďalšími vecami, vnášajú do sveta poriadok a umožňujú žiť podľa určitých princípov. Preto sa Číňania obklopujú symbolmi doma, v práci, nosia ich so sebou, alebo ich zapracovávajú do svojho firemného loga. Vo svete čínskych symbolov hrajú primárne zvieratá a farby.
Dračia dobrota, korytnačia vernosť
Číňania veria v silu takzvaných štyroch zázračných zvierat dávnej mytológie: draka, fénixa, jednorožca a korytnačky.
Drak je symbolom šťastia a dobroty. Je jedným z najdôležitejších stvorení čínskej mytológie a symbolom, ktorý si s Čínou priemerný Európan spája asi najčastejšie. Drak je od pradávna predstaviteľom mužskej energie jang, tvorivosti. Dračie talizmany zásobovali svojich čínskych nositeľov pozitívnou energiou. Drak tiež hrá dôležitú rolu v čínskych svadobných obradoch. Dračí tanec, ktorý sa na svadbách často tancuje, má silný sexuálny podtext. Práve behom tohoto tanca opúšťa čerstvo zosobášený pár ostatných svadobčanov a uchyľuje sa do súkromia.
Ďalším populárnym stvorením moci je v Číne fénix. Čínska mytológia fénixa zobrazuje ako vládcu všetkých vtákov. Stal sa symbolom slušnosti a ladnosti, ale predovšetkým energie jin. Je vnímaný ako stelesnenie ženskosti. Čínsky fénix v spojení s čínskym drakom predstavuje dokonalý vzťah medzi manželmi a odkazuje tiež na energiu jin a jang.
Dobrotu v Číne symbolizuje jednorožec. Jeho čínska podoba sa od tej západnej líši. Nemusí mať na hlave len jeden roh, ale i dva alebo dokonca tri. Jednorožec je tiež symbolom ochoty mať deti. Korytnačka je symbolom vytrvalosti, nezávislosti, múdrosti a dlhovekosti. Podľa čínskej tradície je korytnačka držiteľom tajomstva nebies a zeme.
Okrem týchto štyroch nadprirodzených stvorení zahrnuje čínska symbolika i ďalšie zvieratá, ako je napríklad tiger, jeleň, žeriav či lev.
Lev je v čínskej tradícii symbolom moci, majestátu a šťastia. Má ľudí chrániť pred silami zla. Sochy zobrazujúce leva často nachádzame pred vchodmi do dôležitých budov a verejných objektov. Tento symbol vo svojej značke využíva i TIENS Group. Zobrazuje leva s roztiahnutými krídlami – nebeského leva, ktorý je symbolom sily a slobody.
Biely smútok, červené šťastie
Farby v Číne často symbolizujú niečo iného než v Európe. To je dobré mať na pamäti pri obchodných i spoločenských stykoch. Je totiž veľmi ľahké dopustiť sa nechceného spoločenského prehrešku napríklad pri výbere darčekov, v korešpondencii alebo pri voľbe oblečenia pre viac či menej oficiálne príležitosti.
Vezmime si napríklad bielu, ktorá v západnej kultúre symbolizuje čistotu a nevinnosť a spája sa predovšetkým so svadobným obradom – spájame si ju so šťastnými chvíľami. V Číne však biela farba predstavuje trúchlenie a smútok.
Pre Číňana je farbou šťastia červená. Väčšina dekorácii používaných pri svadbách má preto práve túto farbu. Červená sa tiež používa pri rodinných oslavách a novorodencom sa na nožičku uväzuje červená stužka s mincou. Farba stužky má dieťaťu priniesť v živote šťastie a minca ho má ochrániť pred zlom. V Číne sa na počesť novorodenca mesiac po jeho narodení usporadúva oslava, na ktorú hostia dieťaťu prinášajú červené vajíčka. Tie symbolizujú harmóniu a šťastie. Červená v Číne predstavuje tiež loajalitu a odvahu, prináša slávu a pomáha udržať pevné zdravie. Číňania preto veria, že je dobré so sebou vždy mať niečo červené.
Hra farieb
Pri stykoch s Číňanmi si dávajte pozor na čiernu. V Číne má táto farba dvojakú konotáciu – pozitívnu i negatívnu. Môže symbolizovať odhodlanie, charakternosť a nezištnosť, keď pripomína železo. Môže však tiež symbolizovať zlo, tajnosti, prefíkanosť a faloš.
„Bezpečnou“ farbou je napríklad fialová, ktorú si Číňania spájajú s múdrosťou a silou. Modrá predstavuje čistotu, naivitu a melanchóliu. V čínskej tradícii je skôr zelenomodrá a často sa spája s detstvom. Zelená je farbou jari, života, dynamickosti, ale môže sa spájať i so zlými symbolmi, napríklad s neverou.
V minulosti bývala žltá, ktorú si ľudia na Západe spolu s červenou najčastejšie spájajú s Čínou, cisárskou farbou. Bola vyhradená len pre cisársku rodinu a stala sa symbolom moci a bohatstva. Neskôr sa začala používať častejšie a v dnešnej Číne už nemá takto jednoznačné určenie.
Pri skúmaní čínskych symbolov je dobré si uvedomiť, že Čína sama seba neustále znovu definuje novými spôsobmi. Hoci sa tu tradícia teší veľkej úcte, západný svet vstupuje do obchodných, kultúrnych i politických interakcií a ovplyvňuje každodenný čínsky život. Preto sa objavujú výnimky z pravidiel: čínska nevesta si niekdy oblečie bielu a logo medzinárodnej čínskej spoločnosti nesie farby, ktoré majú pozitívny význam i v Európe.