19.6.2018

Viete, ktorú superpotravinu používajú kozmonauti?

 

Naše zdravie závisí predovšetkým od nášho jedálnička, pretože sme to, čo jeme. Ak sa nám ale nedarí doplňovať všetky potrebné prvky, sú tu často menej známe superpotraviny, vďaka ktorým sa budete každý deň cítiť lepšie, i keď nebudete mať práve čas sa venovať ideálne zdravému stravovaniu.

Superpotraviny nájdete napríklad v diéte astronautov. Na konci 80. a na začiatku 90. rokov začala NASA a Európska kozmická agentúra do jedálničkov kozmonautov na dlhodobých vesmírnych misiách zaraďovať spirulinu (na zemi sa prvýkrát objavila približne pred 3,5 miliardami rokov a je to jedna z najstarších foriem života na tejto planéte). Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) naviac spirulinu považuje za ideálnu potravinu pre udržanie dobrého zdravia.

Medzinárodné štátne i nevládne organizácie spirulinu používajú v boji proti podvýžive v rozvojových krajinách. Viete prečo?

Až 55-70 percent spiruliny tvorí ľahko stráviteľný proteín. Bunkové steny buniek spiruliny neobsahujú celulózu, preto sa ich obsah ľahko vstrebáva (z 85 až 95 percent) – oveľa účinnejšie než u živočíšnych alebo rastlinných proteínov. Je to pre vaše telo skvelá dávka energie.

Táto modrozelená riasa obsahuje veľa polysacharidov, ľahko vstrebateľných makro- a mikro-prvkov (železo, fosfor, draslík, vápnik, zinok, selén, chróm, meď), vitamínov (skupiny B i C, D a E), nenasýtených mastných kyselín (GLA – kyselina gama-linolenová) a farbív (vrátane karotenoidov, chlorofylu, xantofylov a fykokyanínu). Vďaka širokej škále zdravých živín, ktoré obsahuje, môže spirulina významne zlepšiť váš zdravotný stav.

Jej modré farbivo – fykokyanín, obsiahnuté v arthrospira platensis podporuje prirodzenú obranyschopnosť a zvyšuje tak schopnosť tela neutralizovať volné radikály. Nadmerné množstvo voľných radikálov oslabuje imunitu, zrýchľuje proces starnutia a vytvára vhodné podmienky pre vznik viacerých chronických chorôb. Pôsobenie fykokyanínu naviac podporujú ďalšie prirodzené antioxidanty obsiahnuté v spiruline, napríklad beta-karotén alebo esenciálna mastná kyselina gama-linolenová (GLA).

Spirulina tiež telu pomáha bojovať proti škodlivým účinkom žiarenia vydávaného rôznymi prístrojmi a zbavovať sa množstva toxických látok, ktoré v tele spôsobujú akútne i chronické škody. Prispieva tiež k liečeniu gastrointestinálnych porúch.

TIENS Spirulina pochádza z jazera Čching-chaj-chu, chránené oblasti bez znečisťujúcich látok. Bolo vedecky preukázané, že neobsahuje toxické zlúčeniny vytvárané inými kyanobaktériami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *