5.10.2018

Tajomstvá čínskeho zverokruhu

 

História čínskeho zverokruhu sa tiahne až do dávnej minulosti. I dnes ho Číňania používajú ako zdroj informácii o povahe, nadaní, sklonoch a chovaní svojich blízkych. Podľa dátumu narodenia spadá každý človek pod jedno z dvanástich znamení: potkan, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa.

Čínskemu zverokruhu vládne číslo 12. Tvorí ho 12 znamení pomenovaných po zvieratách. Jeho neustály cyklus sa však nedelí len na 12 mesiacov ako u zverokruhu, ktorý známe z Európy, ale tiež na 12 rokov a 12 dvojhodín celého dňa. Dôležitú úlohu v čínskom zverokruhu hrá päť elementov: voda, drevo, oheň, zem a kov. V čínskom zodiaku môžeme napočítať 60 kombinácii, ktoré, keď ich priradíme konkrétnym rokom, tvoria šesťdesiatročné cykly, ktoré ovplyvňujú osoby narodené v ten konkrétny čas.

Mytológia čínskeho zverokruhu

O pôvode čínskeho zverokruhu sa za všetky roky nahromadilo množstvo príbehov, priblížme si dva najrozšírenejšie. Prvý tvrdí, že Budha k sebe povolal všetky zvieratá, ale prišlo ich len dvanásť. Aby ich odmenil, sľúbil im Budha, že podľa nich pomenuje následujúcich dvanásť rokov v poradí, v akom dorazili. Toto poradie bolo: potkan, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa.

Podľa druhej legendy sa týchto dvanásť zvierat pohádalo o to, kto je najdôležitejší. Nedokázali sa dohodnúť, preto o vyriešenie svojho sporu požiadali bohov. Tí vyhlásili závod: zviera, ktoré prvé prekročí rieku, zaujme prvé miesto v cykle nasledujúcich rokov. Zvieratá sa zhromaždili na brehu rieky, a keď zaznel signál, skočili do vody. Byvol ani neucítil, že mu na chrbát skočil potkan. Keď sa potom byvol priblížil k druhému brehu, potkan zoskočil, doplával na breh a závod vyhral.

Poradie, v akom do cieľa dorazili ostatné zvieratá, určuje poradie, v ktorom vládnu jednotlivým obdobím kalendára.

Podľa Číňanov má povaha zvieraťa, ktoré vládne danému roku, obrovský vplyv na osoby, ktoré sa v tomto roku narodia. Čínsky zodiak ani tak nepredpovedá budúcnosť, ako skôr ponúka informácie o povahe, životnom štýle, emóciách, činnostiach a slabých a silných stránkach človeka narodeného pod tým či oným znamením. Tak môže pomôcť pri voľbe kariéry či životného partnera, ale tiež pomôcť pochopiť priateľa, kolegu či šéfa. Našťastie existuje už veľa kníh, ktoré Vám pomôžu odhaliť, s čím ste podľa čínskeho zverokruhu vstúpili do svojho života.

Rok 2018 je v znamení Psa a bude vystriedaný 5. 2. 2019. A ako motto pre tento rok je: “Nečiň inému, čo nechceš, aby on činil tebe. Skoro sa ti to vypomstí.” 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *