29.5.2019

Rozhovor s inšpiratívnou športovkyňou

Lenka je naozaj neobyčajná a inšpiratívna žena, športovkyňa – kulturistka. Je veľmi úprimná, pracovitá a ide za svojím snom i keď cesta      k nemu je veľmi tvrdá. Ako vyzerá jej životospráva, denný režim a aké má športové ciele?

Ako sa aktuálne máte? Pripravujete sa na nejakú súťaž?

Ďakujem veľmi pekne za opýtanie. Mám sa pracovne a ešte veľmi dlho sa tak mať budem :-). Na súťaže sa snažím pripravovať de-facto neustále. Je to náročný a dlhodobý proces, ktorý ovplyvňuje množstvo faktorov. Každopádne by som chcela absolvovať nejaké profesionálne závody, kde sa len víťaz môže kvalifikovať na Olympiádu 2019 v Las Vegas. Tieto závody sú pre každého kulturistu takým snom a vrcholom všetkého snaženia a nič viac v tomto športe už nie je. Všetko bude ale záležať na aktuálnej forme a už teraz viem, že to bude veľmi ťažké (existuje ešte možnosť „zbierania bodov“ z predných umiestení na prestížnych profesionálnych súťažiach behom celého roku, ale to pre mňa z dôvodu práce pre políciu a obmedzených finančných prostriedkov nepripadá v úvahu).

Kulturistika nie je úplne rozšírený šport, čo Vám osobne najviac dáva? Čo je ten hnací motor pre tak obrovskú drinu?

Áno, máte pravdu. Kulturistika v súťažnej forme je u nás okrajový šport, ale v iných krajinách je to samozrejme iné. U nás (keď ma niekto stretne v tričku) ľudia reagujú rôzne. Prevažuje údiv, „civenie“, trápna poznámka, nepochopenie, zľahčovanie a pod. Slová rešpektu, alebo pozitívne veci sú bohužiaľ v menšine. Za to napríklad v USA sa nestačíte diviť. Ľudia vás zahrnú komplimentami, chcú sa fotiť, sú veľmi priateľskí, so záujmom sa Vás pýtajú, či ste kulturistka, a pod. Naozaj sú nefalšovane milí, usmievaví a vedia oceniť vašu snahu. Sami totiž dobre vedia, aká drina a odriekanie za tým stojí. „Vybudovať si krásnu postavu a funkčné telo“ je vo veľa krajinách sveta vysoko prestížna záležitosť a ľudia to i tak vnímajú. Nechcem samozrejme nikomu nič podsúvať, ale kulturistika, fitness, posilňovanie – všetko v rozumnej miere, ktorú si každý človek môže určiť samozrejme sám, má zmysel. Trúfla by som si povedať, že i dosť veľký zmysel! Keď športujete, alebo pracujete, tak v celej rade športovcov preťažujete nejakú partiu a pri „sedavej práci“ je to ešte markantnejšie. Vhodné posilňovacie cvičenia vám potom môžu pomôcť nielen pri odstránení problémov, ale je i tou správnou prevenciou a najlepšou cestou za zdravým a funkčným telom, na ktoré potom môžete byť právom hrdý. Mne osobne kulturistika dala disciplínu, pokoru, cieľavedomosť, poriadok a ešte by sa toho určite dosť našlo. Kamaráti, priatelia, zmysluplné trávenie voľného času, prevencia zdravotných komplikácii, ktoré sa nevyhnú nikomu z nás, atď. Moja motivácia je byť lepšou. Sama sebe som si motiváciou. Nemôžem a ani nechcem niekoho napodobňovať. Všetko samozrejme myslené s pokorou.

Ako vyzerá Váš jedálniček, tak aby ste telu dodávala čo najviac energie a predovšetkým sa Vám rysovali svaly?

Môj jedálniček by niekoho možno prekvapil, alebo doslova vydesil a odradil. Samozrejme rozdiel „jedálničku“ vrcholového športovca – kulturistu pred špičkovými závodmi a normálneho človeka je priepastný. Na druhú stranu i ja mám medzisúťažné obdobie, kedy si dám s chuťou zmrzlinu, zákusok, steak a niečo dobrého, ale toto naozaj nejde každý deň. Samozrejme, že každý človek je z hľadiska telesných vlastností individuálny. Niekto má „dobré spaľovanie“, niekto je na tom horšie, niekto to má doslova „vydreté”. Často si za svoj životný štýl (za to ako vypadáme) môžeme len a len sami. Napr. konzumujeme nezdravé potraviny a to ešte vo veľkom množstve, v nevhodnej kombinácii, v nevhodnú dobu a pod stresom.

Pokiaľ by som sa mala vyjadriť konkrétne k Vašej otázke, tak je samozrejme problém na jednej strane dodať telu čo najviac energie a zároveň „rysovať“ (ale to je naozaj špecifická téma môjho športu). Je to samozrejme zložitejší proces na dlhé rozprávanie a najlepšie je sa obrátiť na odborníkov (nutričných špecialistov, lekárov, trénerov, fyzioterapeutov, špecialistov na zdravú výživu, a pod.).

Dodávať energiu sa dá nielen jedlom. Napr. káva od TIENS je skvelou možnosťou, ako mať „kávu so smotanou“, pochutnať si a ešte „nakopnúť telo k väčšiemu výkonu“, pri ktorom samozrejme môžete viac rysovať a pritom mať na to tu správnu energiu. Já to napríklad rada využijem                    v „medzisúťažnej príprave“, kedy v tej najprísnejšej dobe pred závodmi (predsúťažná diéta) si i toto musím odpustiť. Ale ako hovorím, ja som „extrém“ a nikto od Vás nechce, aby ste k správnemu životnému štýlu pristupovali až takto prísne. Môžete mať peknú postavu, ale chce to len „trošku“ zmeniť Váš životný štýl.

Musíte svoje telo pri intenzívnych tréningoch podporovať nejakými vitamínmi alebo inými doplnkami stravy? 

Určite áno. Telo je neskutočný stroj, ale pokiaľ nemá proteíny, tuky, cukry, minerálne zlúčeniny a vitamíny, tak mu to chýba! Pokiaľ k tomu chodíte na 12 hodinové služby do práce, vo svojom voľne naviac študujete vysokú školu, dvojfázovo trénujete, pripravujete sa, zariaďujete, zháňate podporu a robíte bežné činnosti doma, tak potrebujete určité „veci“ doplňovať!

Dnes je fantastická doba, kedy veda, výskum, ľudské poznanie, zdravotníctvo, starostlivosť o druhých a obrovský záujem o zdravý životný štýl je úplne niekde inde, než pred 100 a viac rokmi. Neviem, čo by dali športovci a „obyčajní ľudia“ skôr za to, keby mali možnosti podporovať svoj telesný a duševný rozvoj takýmito skvelými vitamínmi a doplnkami výživy, ako je to možné bežne dnes. Samozrejme dnes je doba, kedy je konkurencia obrovská, „preparátov a zaručených multivitamínových produktov“ je nespočetné množstvo druhov a značiek. Ja osobne si vyberám kvalitné výrobky. Vždy je lepšie si „priplatiť“, než do seba dávať niečo, čo vám skôr nepomôže ako pomôže.

Musím povedať, že ma výrobky od spoločnosti TIENS prekvapili už len svojim obalom, dôkladným spracovaním príbalových informácii a informačnými letákmi. Človek by mal totiž pristupovať s pokorou a profesionálne ku všetkému čo robí. Vo  firme TIENS sa mi zdá, že toto platí absolútne!

Sama som zatiaľ vyskúšala magnéziumvápnikdoplnok na kĺby, ktorých význam a nutnosť pravidelného doplňovania pre každého z nás (či športujete, alebo nie) nie je potrebné zdôrazňovať. So záujmom som si prečítala o ďalších výrobkoch, ktoré ešte viac zastupujú tradičnú čínsku medicínu a u nás nie sú tak známe. Mnohým Európanom sa možno ani nesnívalo, že niečo tak skvelé už dávno existuje. V tomto ohľade zase musím s pokorou povedať, že o tom moc neviem, ale veľmi rada si to nechám od TIENS odborníkov vysvetliť. Tieto doplnky zdravého životného štýlu (ani ich nenazývam doplnky stravy), ma úprimne zaujali.

Okrem vrcholového športu pracujete pre Políciu ČR, takže máte „dve práce“ naplno. Keď nestíhate jedno          z jedál, máte osvedčenú náhradu jedla?

Úprimne, ja som na ten „záprah“ v práci a v športe už pripravená a mám so sebou dopredu pripravené krabičky s mäsom, vaječnými bielkami, atď. Ale je pravdou, že sa vždy „zichrujem“ a keby som sa nestihla vrátiť domov a najesť sa, alebo sa čokoľvek stalo. Nutri-Shape Shake od TIENS by bol napríklad tou správnou a rýchlou voľbou, kedy je dobré mať tak kvalitnú vec vždy po ruke. Samozrejme, teraz v tej „najväčšej diéte pred závodmi“, ho mať nemôžem, ale už sa teším, že si ho dám po závodoch. Pretože i po závodoch musí nasledovať to, čo ja úplne neviem dodržiavať a tým je „udržovací režim“. Je bohužiaľ pravdou, že toto mi občas, robí problém :-). Nie som asi jediný športovec na celej planéte, ktorý to tak má. Keď držíte tú najprísnejšiu predsúťažnú diétu, a potom sa po závodoch normálne najete (a tým nemyslím, že strávite 10 hodín v reštaurácii a cukrárni), tak ide váha samozrejme hore. Jednoducho žiadny extrém, ale predsa telo (prirodzene) reaguje a ručička váhy opäť stúpa. Toto nie je nič zlého a všetky zvieratá to tak majú. Príroda to tak „zariadila“, aby ste potom mali, opäť pre chvíle hladu, zásoby podkožného tuku. To, že sa nám to potom samozrejme moc nepáči, je pochopiteľné. Preto si myslím, že Nutri-Shape Shake bude i pre mňa tou správnou voľbou a optimálnym riešením pre mimosúťažné obdobie.

Väčšina vrcholových športovcov sa okrem pohybu snaží i dostatočne relaxovať, môžete si dopriať odpočinok? Ktorý je Váš vysnívaný?

Na odpočinok teraz nemám vôbec čas, keď práca, škola a tréningy mi zoberú väčšinu času a samozrejme toto nie sú „jediné“ moje denné činnosti. Zatiaľ to riešim tak, že nie je výnimkou, ale skôr pravidlom, že spím 5 hodín denne, aby som to všetko stihla. Samozrejme, že takéto „vražedné tempo“ sa nedá zvládať večne a preto plánujem zásadnú zmenu, ktorá sa dotkne mojej práce. Inak sa snažím minimálne jedenkrát za mesiac ísť aspoň na masáž a absolvujem tiež návštevu u špecialistu fyzioterapeuta. Chcela by som toho stihnúť oveľa viac, ale to je teraz nemožné. A môj vysnívaný odpočinok? Tak o tom napríklad nabudúce :-).

Ďakujeme Lenke za jej čas a za rozhovor a pokiaľ by ste chceli vedieť viac o jej športovej činnosti, pozrite sa na jej web: https://www.lenkaferencukova.com/cz

Taktiež veľmi pekne ďakujem a zdravím všetkých čitateľov a Vašich zákazníkov!

Lenka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *