6.6.2018

Nebojte sa v tehotenstve športovať

 

Cvičenie v tehotenstve? Určite v dnešnej dobe už nie je žiadnym tabu, možno i naopak. V rozumnej miere môžete s cvičením, na ktoré ste zvyknuté pokračovať. Samozrejme záleží i na zdravotnom stave a na konzultácii s vaším lekárom. Obecne sa tak môžete držať nasledujúcich bodov.

  1. Nie je nutné pribrať na váhe viac než je potreba. Pohyb je dôležitý i behom tehotenstva. Pokiaľ sa prestanete hýbať a budete sa stravovať rovnako, možno i viacej, tak budete samozrejme na váhe priberať omnoho rýchlejšie. Behom tohto obdobia je vaše telo vystavené veľkej záťaži, pretože je v ňom viacej vody, krvi, zväčšujú sa prsia a bábätko stále rastie a naberá na váhe, preto je viac než dobré sa udržovať v kondícii.
  2. Kontrolujte svoju teplotu, vaše telo sa nesmie v tehotenstve prehriať. Telo sa vie samé ochladzovať potením, ale bábätko to ešte nezvládne.
  3. Tepová frekvencia nesmie presiahnuť 70 % väčšej maximálnej tepovej frekvencie (MHR – najrýchlejšia frekvencia srdca za minútu, ktorú je schopné zvládnuť).  Vypočítať sa dá tak, že od 220 odpočítate váš vek, ale nejedná sa o najpresnejší výpočet, iba o najrýchlejší.
  4. Nezdvíhajte nič ťažkého, zamerajte sa na ľahšie alebo radšej žiadne záťaže a miesto toho opakujte radšej jeden cvik niekoľkokrát.
  5. Vyhnite sa skákaniu, bojovým športom, behu a crossfitu. Bežte si zaplávať, cvičte jógu, prejdite sa alebo vyrazte na bicykel na rovnom povrchu. Rozumné cvičenie na udržanie kondície je bezpečné.

Každý deň však nemôže byť ideálny, pokiaľ sa zrovna necítite dvakrát dobre, cvičenie kľudne vynechajte a doprajte si odpočinok. Ste predsa naozaj v inom stave a nemusíte striktne dodržovať vše.tky svoje stanovené tréningové plány

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *