21.3.2019

Marec podľa čínskej medicíny

 

Prvý jarný deň pripadá tento rok na 20.3. 2019 a vstupujeme ním do znamenia Barana. Aký je tento mesiac podľa čínskej medicíny?

V marci je potreba posilňovať žlčník

Žlčník leží pri spodnej strane pečene, hromadí a vylučuje žlč, ktorú vytvára pečeň. Žlč je potrebná k tráveniu, najmä potom na štiepenie tukov. Pri nerovnováhe medzi jednotlivými zložkami žlče totiž vznikajú žlčové kamene.

Napríklad pri nadbytku cholesterolu už nie sú žlčové kyseliny schopné udržať cholesterol v tekutom stave a ten sa začne zhlukovať a kryštalizovať.

Výskumy ukazujú, že dostatok tekutín pomáha udržovať žlč v žlčníku dostatočne zriedenú. Ľuďom, ktorí majú sklon k tvorbe žlčníkových kameňov prospeje, keď obmedzia tuky a úplne vylúčia grilované, vyprážané a korenené jedlá. Jedlo by malo byť upravené varením alebo dusením.

Na žlčník a pečeň blahodárne pôsobí pohár vody s citrónovou šťavou (ráno), jablká, jablková šťava a jablkový ocot.

Liekom a prevenciou na obtiaže žlčníka a podporu pečene sú čaje, ktoré obsahujú horčiny (nie však pri prebiehajúcom akútnom záchvate). Môžeme odporučiť TIENS Antilipidový čaj a ten doplniť TIENS Chitosanom, ktorý znižuje hladinu lipidov (tukov v krvi), spája sa so žlčovou kyselinou, pomocou ktorej sa vstrebáva cholesterol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *