7.9.2018

Jeseň z pohľadu čínskej medicíny

 

Blíži sa jeseň. Možno si to zatiaľ ani neuvedomujeme, napriek tomu je dobré sa na ňu pripraviť. Číňania veria, že jeseň je najlepšia doba pre starostlivosť o telo, aby sme predišli ochoreniam, ktoré sa môžu objaviť v priebehu nadchádzajúcich studených mesiacov. Takže je čas začať!

Čo môžeme urobiť? Tradičná čínska medicína sa zameriava na posilnenie a vyváženie energie.

Vďaka toku energie ľudským telom je každý orgánový systém vyživovaný a dokáže skoncentrovať svoju silu. To je vlastná podstata liečenia. Životná sila organizmu je v neustálom pohybe. Náš energetický tok odráža stav mysle, to, čo cítime, čo si myslíme a čo dýchame. Proti nej pôsobia negatívne myšlienky, ktoré dokážu zablokovať tok energie rovnako, ako naopak pozitívne myšlienky dokážu zvýšiť množstvo liečivej energie.

Vzhľadom k prirodzenému striedaniu ročných období by sme sa mali zamerať na rôzne procedúry pomáhajúce obehu energie v telových meridiánoch.

Zjednodušte svoje aktivity

V prírode sa po lete nabitom energiou všetko spomaľuje. Všetky systémy si musia odpočinúť. Dajte svojmu telu a mysli priestor k odpočinku a k získaniu nových síl. Zvoľte pomalší rytmus života a nalaďte sa na dané ročné obdobie.

Doprajte si dostatok spánku. Už rada štúdií preukázala, že rovnako ako dĺžka spánku je dôležitá i doba, kedy spíte. Preto ľudia pracujúci do neskorých nočných hodín bývajú častejšie chorí než ostatní ľudia. Skúste v tomto období ísť spať skoro a skoro vstávajte. Spánok pred polnocou je veľmi omladzujúci.

Choďte

Chôdza je obecne prospešná pre zdravie. Ešte účinnejšie z hľadiska znižovania stresu a zlepšovania zdravia sú prechádzky lesom a prechádzky v prírode. Nie je to dané len ukľudňujúcim vplyvom prírody. Rastliny vylučujú chemické látky nazývané fytoncídy, ktoré ich chránia pred hnilobou a hmyzom. Nedávne výskumy z Japonska preukázali, že pokiaľ ľudia tieto fytoncídy vdychujú, zvyšuje sa v ich tele hladina buniek pôsobiacich ako „prirodzení zabijaci“ choroboplodných zárodkov čiže buniek, ktoré sú súčasťou imunitnej reakcie organizmu.

 

Udržujte sa v teple

Tradičná čínska medicína tvrdí, že keď sa svaly prechladia a stiahnu, dôjde k oslabeniu prirodzenej imunitnej reakcie tela na choroboplodné zárodky. Tiež stojí za pripomienku, že čím viac energie musí telo vložiť do udržovania teploty telesného jadra, tým menej jej má k ochrane pred choroboplodnými zárodkami. Nezabudnite si teda vziať šál a pokrývku hlavy, až nabudúce vyrazíte von! Z hľadiska čínskej medicíny môže šál pomôcť pri prevencii nachladnutia a chrípky. Tiež si môžete zakryť tvár látkou či maskou, keď je vonku chladno. Zahreje sa tým a zvlhčí vzduch, ktorý vdychujete do pľúc. K zmierneniu vplyvu prírodných živlov používame i vhodné bylinky a potraviny.

Stravujte sa rozumne

Na jeseň by ste mali jesť potraviny, ktoré sú výživné, varené a teplé. Vyberajte si stravu, ktorá pomáha telu udržať si energiu pre boj proti mikróbom. Jeseň sa veľmi dobre hodí pre konzumáciu čajov, polievok a zeleniny. Nemali by ste jesť veľa mliečnych výrobkov, šalátov a iné studené, surové potraviny. Dobrý nápad je tiež znížiť konzumáciu mäsa. Nezabudnite, že keď sa počasie ochladzuje, budete cítiť neustálu chuť na sladké! A hlavne rafinovaný cukor veľmi oslabuje imunitnú reakciu vášho organizmu.

Keď hovoríme o podpore imunitného systému, mali by sme tiež pamätať na bylinnú pomoc. Medzi byliny najviac doporučené tradičnou čínskou medicínou patrí Kordyceps. Objavili ho himalájsky pastieri zhruba pred 1 500 rokmi a rýchlo si našiel uplatnenie v čínskej bylinnej medicíne, a to hlavne ako prostriedok k získaniu energie a k prevencii starnutia, ktorý bráni vzniku demencie a zlepšuje telesnú kondíciu. Obvykle sa dáva k obnove energie, naštartovaniu imunitnej reakcie, podpore dlhovekosti a zlepšeniu kvality života.

Užívajte si jeseň a doprajte si chvíľku sami pre seba!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *