15.5.2017

Jarný detox – alebo ako žihľava posilňuje náš organizmus

 

Žihľavu nemusíme na jar používať iba na špenát alebo do plnky. Možno ste to ešte nevedeli, ale žihľava, aj keď sa tvári ako burina, je veľmi liečivá bylina!

Obsahuje vitamíny B2, C, K, kyselinu panthotenovú, karotén a mnoho minerálov ako draslík, železo alebo oxid kremičitý. Na jar pomôže proti únave, posilní organizmus a vie znížiť i hladinu cukru v krvi. Čerstvá žihľava obsahuje množstvo železa, ktorého nedostatok v tele môže spôsobovať únavu a vyčerpanosť.

Už naše babičky vedeli, že žihľava dokáže liečiť množstvo problémov. Žihľavou sa obkladali rany, aby sa rýchlejšie hojili, zastavovalo sa krvácanie z nosu alebo sa prikladali na opareniny a popáleniny. Žihľava pôsobí pozitívne tiež na zažívací trakt a pomáha pri hnačkách, nadúvaniu, vredoch a v boji proti parazitom. Uplatnenie nájde i na kožné ochorenie, podporuje tvorbu červených krviniek, činnosť pečene a žlčníku, čistí telo od toxických a odpadových látok, pomáha čistiť ľadviny, zmierňuje zadržovanie vody v tele, zápal močového mechúra a močovej trubice. Žihľava tiež prináša úľavu pri ochorení dnou a ďalších artritických stavoch.

Ako žihľavu najlepšie zužitkovať? Môžete si pripraviť čaj z čerstvej alebo sušenej žihľavy, žihľavový sirup, tinktúru, kúpeľ nôh alebo výluh na vlasy. Využiť sa dá i koreň žihľavy, napríklad na odvar vhodný na ekzémy alebo pliesne na nohách. Najefektívnejšia je však čerstvá šťava. Stačí vyraziť teraz na jar na prechádzku do prírody a natrhať si kyticu žihľavy, pretože teraz je najčerstvejšia. Doma žihľavu riadne osprchujte. Potom ju nastrihajte alebo natrhajte a zalejte pol litrom prevarenej vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *