1.4.2019

Chcete začať s horolezectvom?

Lezenie po umelých stenách i po horách je čím ďalej obľúbenejším športom a začínajú sa mu venovať i deti v rannom veku. Pre telo je to ale určitý druh zaťaženia a je dobré vedeť ako ho podporovať a čo mu dodávať, aby ste si lezenie mohli naozaj užiť, alebo sa v ňom i zlepšovať.

Prinášame Vám rozhovor so zapáleným skialpinistom, inštruktorom lezenia a bežcom Karlom Rejchrtom.

Máte kurzy pre deti, kedy je podľa Vás vhodné začať s lezením?

S lezením je vhodné začať zhruba od 4 rokov, ale je to individuálne. Problém u detí nie je s pohybom, ale s udržaním pozornosti.

A je lezenie opravdu pre každého?

Určite áno, kto vie chodiť, zvládne i liesť. Len si u toho viac precvičí ruky.

Čo by ste doporučil človeku, ktorý sa rozhodol lezeniu naozaj venovať, je potrebné nejako upraviť životosprávu? 

Lezenie je pre všetkých, ale pokiaľ sa niekto rozhodne, že začne naplno venovať, je potrebné udržovať nízke BMI a nejesť zbytočnosti. Váha ide vždy proti vám, ale tak je to skoro vo všetkých športoch.

Ste nielen inštruktor lezenia, ale sám zapálený skialpinista a bežec. Dodávate svojmu telu nejaké doplnky, aby mohlo podávať výkon?

Bez výživových doplnkov stravy to v dnešnej dobe nutrične chudobných potravín rozhodne nejde. Keďže behám dlhé trate, dostáva u mňa najviac zabrať srdce, kĺby a samozrejme svaly. Tam je mojou prvou voľbou horčík, vďaka ktorému nedochádza k svalovým kŕčom. Krátkodobo po športovom výkone tiež klesá funkcia imunity, takže je človek náchylný na ochorenia a je vhodné používať výživové doplnky stravy na jej posilnenie. Výborným produktom je tiež proteínová Cordy káva, ktorá naozaj povzbudí po akomkoľvek športovom výkone.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa pokorených hôr a stien :-).

www.horoakademie.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *