1.4.2019

Ako behať s ľahkosťou!

 

Tiež vonku stretávate stále viac bežcov? Pre niekoho je to druh relaxu, zvýšenie fyzickej aktivity, ale v prípade Evy Beránkovej je to neoddeliteľná súčasť jej života a tak sa rozhodla svoje nadšenie pre tento šport a získané skúsenosti predávať ďalej!

S nami sa podelila o pár dôležitých tipov, ktoré vás môžu inšpirovať k behu.

Čo pre Vás osobne znamená beh, je to len šport alebo životný štýl?

Já osobne vnímam beh ako svoju závislosť.

Ste jedna z trénerok veľmi úspešného projektu Jdu běhat. S akou motiváciou k vám najčastejšie chodia ženy? Aká je ich hlavná motivácia?

Cieľom Jdu běhat (bežecké kurzy pre ženy) je naučiť klientky predovšetkým správnej technike behu. A s touto motiváciou sa k nám i hlásia. Samozrejme, že ich ďalším cieľom je i zlepšenie kondície, vylepšenie výkonov, redukcia váhy, … a tiež príjemný kolektív, ktorý sa tam vytvorí.

Pokiaľ začíname s behom, odporúčate nejako upraviť životosprávu? Máme telu dodávať nejaké látky vo väčšom množstve?

Predovšetkým by som apelovala na nevynechávanie jedla po bežeckom tréningu, kedy telo potrebuje doplniť svalový glykogén pre naše ďalšie výkony. Hladovaním po športovej aktivite si tiež narušujeme regeneráciu a nikto predsa nechce byť do ďalšieho tréningu ako mátoha.
Potom určite nezabúdať na dostatočný príjem tekutín a to nie len po aktivite, ale byť dostatočne zavodnený i pred ňou.
Z doplnkov stravy by som odporučila na prevenciu výživu pre kĺby, horčík, ktorý podporuje nervovú sústavu a zmierňuje únavu, prispieva k normálnemu metabolizmu energie a fungovaniu svalov a ostropestrec mariánsky na regeneráciu pečene.

A na ktoré vy osobne nedáte dopustiť pri svojom tréningu?

V mojom prípade, ako som už písala, doplňujem horčík a ostropestrec, vďaka ktorým sa necítim unavená po náročnejšom bežeckom dni. V zimných mesiacoch doplňujem ešte vitamín D3.
A na čo si v posledných rokoch dávam naozaj pozor, je nevynechávanie jedla po intenzívnom tréningu. Tu musím povedať, že úplne perfektný je Váš Nutri-Shape Shake, ktorý je chuťovo veľmi dobrý, necítim sa po ňom ťažko a mám ho pripravený behom sekundy.

Pokiaľ sa chceme naozaj do tréningu ponoriť, musíme naopak niečo obmedziť? Môžeme si dať napríklad kávu?

Proti káve v zásade nič nemám. Naopak ju môžete využiť ako nabudzujúci stimulant pred behom. Čo by som však obmedzila je alkohol. Alkohol tiež narušuje proces regenerácie. Takže z tohoto dôvodu by som alkohol určite vyradila po náročnom tréningu.

Ide dohromady beh a chudnutie? Dá sa vďaka pravidelnému behu znížiť váha?

Záleží o ako veľkú redukciu váhy nám ide a ako fyzicky zdatný sme. Pokiaľ je nárast našej váhy viac ako desať percent nášho optima a naposledy sme športovali pri telocviku na základnej škole, potom by som beh zatiaľ nedoporučila. Určite ale nezanevrite na pohyb a k behu sa časom dostanete!
Ďakujeme za rozhovor Eve a prajeme jej krásnu bežeckú jar :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *