14.11.2018

Aké orgány sú v novembri oslabené?

 

November je symbolom “dušičkového počasia”, ktorý väčšinou znamená pochmúrne dni bez slnečných lúčov. Tento druh počasia neovplyvňuje len našu myseľ, kedy môžeme byť častejšie melancholickí, ale i iné orgány. Ktoré to sú?

V tomto období sú oslabenými orgánmi pľúca a hrubé črevo. U čreva môžeme jeho fungovanie ovplyvniť potravinami, ktoré by mali byť chuťovo výraznejšie (nebojte sa pikantnejších jedál) a výživnejšie, pretože svojou podstatou dokážu rozptýliť chlad. Skúste svoje trávenie nezaťažovať, pretože rovnako ako nám môžu potraviny energiu dodať, tak nás o ňu môžu i pripraviť.

Ideálne tak voľte jedlá, ktoré sa varia dlhšiu dobu. Zo zeleniny voľte “jesennú” ako je karfiol, zeler, pór alebo čierna reďkovka. Základom by v tomto období mali byť husté a výdatné polievky alebo vývary (mäsové alebo zeleninové). Ako prílohu voľte pšeno, bulgur alebo ryžu. Na pitie si uvarte teplý čaj, ideálne čistiaci, ako je Antilipidový čaj. Tento čaj, známy ako gynostemma, sa v Číne považuje za zázračnou bylinu, ktorá dodáva organizmu energiu, vitalitu a podporuje prirodzenú obranyschopnosť. Môžete si dať aj horúci zázvor a pokiaľ začnete deň teplou vodou, telo správne naštartujete.

Pľúca najviac ovplyvňujeme v prvom rade naším dychom, ktorý má hlavný vplyv na funkcie krvného obehu a zároveň na náš celkový psychický stav. Pokúste sa zamerať na hĺbku a dĺžku svojho nádychu a výdychu. Pokiaľ sme totiž v strese alebo v napätí, dýchame plytko a do tela neprivádzame potrebnú energiu, ktorá vnútorne otepľuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *